Районний центр: Тельманове. Тельманівський район розташований на південному сході Донецької області, межує з Волноваським, Старобешівським, Володарським та Новоазовським районами нашої області та з Російською Федерацією. Площа району – 1340 квадратних кілометрів.
По території району протікають з півночі на південь дві річки – Кальміус та Грузський Єланчик. На Кальміусі побудовано три водосховища. Найбільше з них, Павлопольське, в нашому районі.
На Єланчику також побудовано декілька водосховищ, два з них – Греково-Олександрівське та Кузнецово-Михайлівське – у межах району.
Клімат нашого району помірно континентальний. Узимку морози часто змінюються відлигою. В цілому клімат сприятливий для сільськогосподарського виробництва. Ґрунт, в основному, чорнозем.
На схилах балок та кам*янистих пагорбах до цього часу збереглась цілинна рослинність: ковиль, пирій, щавель, чебрець, деревій, звіробой, тисячолистник; біля річок – водяний перець, куряче просо, комиш,овсяниця.
В степу та лісопосадках водяться зайці, лисиці, суслики, степні тхори; зустрічаються також тушканчики, дикі кабани, єнотовидні собаки.
На території району знайдені великі залежі гранітів, розробку яких ведуть Каранський та Тельманівський кар*єри.
По берегах річок багато виходів вапняка, знайдено перші алмази.
В районі 60 населений пункт, в тому числі 1 селище міського типу – Тельманове, 2 селища – Андріївка і Мирне.
Щільність населення 23 чоловік на 1 кв.км. За національними ознаками район характеризується наступним чином: українці – 54,3%, росіян – 23,4%, білоруси – 0,7%, молдавани – 0,3%, болгари – 0,1%, греки – 18%, інші національності – 0,6%. В районі мешкає 31,4 тис. осіб, з них - 21,7 тис. осіб сільського населення та 9,7 тис міського населення. В районі 15 рад, в т.ч. 3 селищні та 12 сільських. В районній раді 45 депутатів. Промисловий комплекс району включає в себе 2 промислових підприємства, сільськогосподарських підприємств всього 114, з них 95 фермерських господарств; 2 будівельні організації, 5 підприємств споживчої кооперації, 9 підприємств житлово-комунального господарства, з них – 8 ОСББ, підприємство зв*язку, автотранспортне підприємство.
В районі працюють хлібозавод, 3 мукомольні та 3 маслобійних цеха. Торгівельне обслуговування населення здійснюється через 187 магазинів та 13 одиниць дрібно-роздрібної торгівлі, працюють 18 підприємств громадського харчування, 53 спеціалізованих підприємства побутового обслуговування населення. В районі функціонують 22 загальноосвітніх шкіл, в яких навчається 3081 школяр, 1 професійний ліцей, де 142 учня здобувають професію водія, електрогазозварника, бухгалтера, секретаря; 17 дошкільних закладів в яких виховується 724 дітей, в тому числі 2 школи – садка, в яких виховується 34 дитини.
Усього в районі працює 36 лікувально – профілактичних закладів в тому числі 2 лікарні (на 180 ліжок), 5 амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, 29 фельдшерсько – акушерських пунктів з них 6 фельдшерсько – акушерських і 23 фельдшерських. В районі функціонує 6 аптек і 23 аптечних пунктів. Культурно-масовою роботою займаються 26 закладів, 30 масова бібліотека, одна дитяча музична школа з чотирма філіями, 17 самодіяльних колективів які носять почесні звання „народний”, „зразковий”. Район сільськогосподарський. В користуванні сільськогосподарських підприємств району знаходиться 65,8 тис. га землі, в т.ч. 60,5 тис. га сільськогосподарських угідь, з яких 55,6 тис. га складають пахотні землі.
|